Fischerovská přednáška – Šimon Pánek: Krize současného světa

Publikováno 23. 10. 2023

Šimon Pánek: Hodnoty demokracie, svobody a lidských práv v ohrožení: Krize současného světa
28. výroční přednáška k poctě J. L. Fischera

Postupný rozpad dosavadního fungování světového řádu a nástup multipolarismu, který je teoreticky a konceptuálně vyváženější z pohledu dosavadní euro-americké dominance, ale zároveň, alespoň prozatím, přináší větší nestabilitu, méně zastání pro lidská práva a svobody jednotlivce, pro bezpečnost životů lidí v mnoha zemích a regionech. Jaké jsou příčiny geopolitických tektonických změn, ústupu demokracie a na právech a svobodách jednotlivce postavených demokratických zřízení? Jak vypadají dopady těchto změn? Jak jsme na tom nyní? Přednášku pronese Šimon Pánek, spoluzakladatel a výkonný ředitel humanitární organizace Člověk v tísni.